Історія

           Фізична культура і спорт є необхідними факторами здорового життя сучасної людини. Усвідомлення цього факту суспільством сприяє підвищенню уваги до підготовки фахівців, професійним покликанням яких є упровадження фізичної культури серед населення. Вимоги щодо напрямів їхньої підготовки відображено у законно-правових документах України.

          Зразкова фізична підготовка, володіння технікою виконання великого обсягу вправ із різних видів спорту та методикою викладання спортивних дисциплін, уміння добирати ефективні засоби для вирішення різноманітних завдань – ось необхідні стандарти, які визначають професійну придатність сучасних фахівців галузі фізичної культури. Саме на формування цих характеристик майбутніх учителів, тренерів  із різних ви-дів спорту спрямована діяльність кафедри спортивно-педагогічних дисциплін, яка є невід’ємною частиною системи педагогічних заходів спрямованих на виконання загальної програми підготовки фахівців фізичного виховання і спорту відповідно до вимог суспільства.

            Кафедра спортивно-педагогічних дисциплін, спочатку як кафедра спортивних спеціалізацій, почала своє існування у 1998 році. Її створення було обумовлено відкриттям у структурі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника факультету фізичного виховання і спорту. У 2008 році кафедру перейменували на сьогоднішню назву.

polatajkoПершим її очолив професор, доктор біологічних наук Полатайко Юрій Олексійович, перед яким було поставлене завдання щодо становлення кафедри як структурного підрозділу університету, а саме: розробка загальної концепції діяльності кафедри, створення матеріально-технічного та методичного забезпечення навчально-виховного процесу та спортивно-масової роботи, підбір кваліфікованого викладацького складу.

yatsiv3У 2005 р. на посаду завідувача кафедри був обраний професор, кандидат педагогічних наук Яців Ярослав Миколайович, який нині власною діяльністю та діяльністю усього колективу кафедри намагається наблизити умови і процес підготовки студентів до сучасних європейських і світових вимог.

synycia2У 2016 році кафедру очолив доцент, кандидат наук з фізичного виховання та спорту Андрій Володимирович Синиця. Молодий та амбіційний керівник який продовжує роботу з розвитку кафедри преймаючи досвід  досвідчених попередників.

За роки існування кафедра поповнилася висококваліфікованими фахівцями. Сьогодні її колектив складають 13 викладачів, які організовують навчально-виховну та спортивну роботу зі студентами факультету. Професорсько-викладацький склад кафедри налічує: трьох професорів, вісім доцентів, п’ять майстрів спорту, заслуженого тренера України з боротьби, заслужених працівників фізичної культури, відмінників освіти, арбітра міжнародної категорії з футболу, трьох кандидатів у майстри спорту. Це справжні професіонали, які люблять і шанують спорт та своєю наполегливою працею й ентузіазмом прагнуть прививати цю любов студентам.

IMG_1295Вагомий спортивний та тренерський педагогічний досвід, який відображено у власних здобутках і здобутках вихованців викладачів кафедри, разом із професійною підготовкою отриманою в різних спеціалізованих Вузах України дозволив забезпечити високий науково-методичний рівень проведення навчальних занять і дав право на видання численних методичних посібників і підручників.

16Кафедра має потужний науковий потенціал. У її складі працює доктор біологічних наук Юрій Полатайко, кандидати педагогічних наук – Ярослав Яців та Роман Тягур, сім кандидатів наук з фізичного виховання та спорту – АндрійСиниця, Роман Римик, Любомир Маланюк, Дмитро П’ятничук, Галина П’ятничук, Олександр Лещак, Надія Земська. Двоє викладачів Ірина Цап та Віктор Майструк виконують дисертаційне дослідження у якості здобувачів наукового ступеня. Викладачі кафедри щорічно приймають участь у Всеукраїнських та Міжнародних наукових конференціях. Наукові надбання студентів напрацьовані під керівництвом викладачів кафедри, були предметом доповідей на різноманітних студентських конференціях і конкурсах наукових робіт.

У 2006 році кафедрою була організована конференція з Міжнародною участю «Роль фізичної культури як вагомого фактора покращення стану здоров’я населення і модифікації стилю життя», в якій прийняли участь провідні фахівці з різних областей України та Польщі.

У 2007 році, спільно із викладачами факультету, започатковано проведення всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми розвитку фізичного виховання, спорту і туризму», яка регулярно відбувалася у 2008, 2013 та 2017 роках.

Фахівці кафедри тісно співпрацюють з обласними федераціями з різних видів спорту. Щорічно за підтримки кафедри організовуються науково-методичні семінари для тренерів з футболу, боротьби, боксу, фітнесу. При кафедрі працюють студентські наукові гуртки, які займаються проблемами удосконалення системи підготовки спортсменів. Керівництво гуртками здійснюють проф. Ярослав Яців, проф. Мирослав Ступар, доц. Роман Римик та доц. Галина П’ятничук.

18

Наукова робота на кафедрі спортивно-педагогічних дисциплін ведеться за напрямком організаційно-методичних засад застосування спортивно-педагогічних технологій для покращення рівня здоров’я різних груп населення (керівник – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Р. В. Римик).

Поряд з навчально-методичною роботою кафедрі спортивно-педагогічних дисциплін належить одне з провідних місць в організації спортивно-масової роботи у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Починаючи з 2005 року кафедра щорічно проводить спартакіаду з різних видів спорту серед студентів факультету ФВіС. Викладачі кафедри тренують збірні команди університету з 10 видів спорту: лижного спорту, баскетболу, волейболу, легкої атлетики, настільного тенісу, плавання, боротьби, дзюдо, футболу. Під їхнім керівництвом спортсмени університету неодноразово приймали участь у змаганнях, перемагали та посідали призові місця у змаганнях різного ґатунку. Представників університету включено до складу збірних команд України з важкої та легкої атлетики, вільної боротьби, зі спортивної гімнастики, лижного спорту, футзалу та кульової стрільби. Жіноча збірна команда з волейболу «Університет» виступає у Вищій лізі чемпіонату України, бере участь у міжнародних змаганнях. Жіноча збірна команда «ПНУ» з баскетболу 3х3 стала чемпіоном на Європейських спортивних іграх який відбувався з 17-30.07.2022 р. м. Лодзь (Республіка Польша ) та срібними призерами з класичного баскетболу на даних змаганнях.  Чоловіча команда «Ураган-ПНУ» виборола срібло у плей-офф ХVІ чемпіонату України з футзалу.

Уперше в історії Прикарпаття випускник факультету Андрій Федчук став бронзовим призером літніх Олімпійських ігор у Сіднеї 2000 р. з боксу. Учасниками Олімпійських ігор були також випускники Тетяна Ляхович, Віктор Поляков, Сервін Сулейманов, Олександр Лазарович, Дарія Згоба. Учасниками Зимової Всесвітньої універсіади – 2017 були наші студенти Ігор Якіб’юк, Іван Зеленчук та Євген Марусяк. Учасниками зимових Олімпійських ігор (Пекін, 2022) були здобувач ОР магістр  – Євген Марусяк (стрибки на лижах з трампліна 47 місце) , та випускники Віталі Калініченко (стрибки на лижах з трампліна 44 місце), Іван Ковбаснюк (супергігант 32 місце, швидкісний спуск 33 місце, комбінація 14 місце).

З року в рік спортивну славу України на міжнародних змаганнях примножують Віра Пінчук – чемпіонка світу та Європи з боротьби самбо, Мар’яна Квятковська – чемпіонка Європи серед дорослих із вільної боротьби, Харів Ірина – срібна призерка чемпіонату Європи, Віталій Мерінов– чемпіон світу з кікбоксінгу, Андрій Джелеп – чемпіон Світу та Європи серед кадетів, срібний призер чемпіонату Європи, Ігор Никифорук – срібний призер чемпіонату Європи,  Роман Гуцуляк – призер чемпіонату світу та Європи з вільної боротьби, Василь Біленко – чемпіон Європи у бігу на 60 м/б (інваспорт), Валерія Зіненко – чемпіонка Всеукраїнської універсіади, Віталій Калініченко, Євген Марусяк  (рекордсмени України зі стрибків на лижах з трампліну), Петро Шотурма, Ігор Корсун (гравці національної збірної України з футзалу) і багато інших молодих, талановитих і перспективних спортсменів які захищають честь Прикарпатського національного університету і України на рірного гатунку змаганнях.

В єдності – сила, перемога і процвітання.

kafedra