Історія

Фізична культура і спорт є необхідними факторами здорового життя сучасної людини. Усвідомлення цього факту суспільством сприяє підвищенню уваги до підготовки фахівців, професійним покликанням яких є впровадження фізичної культури серед населення. Вимоги щодо напрямків їхньої підготовки відображено у нормативно-правових документах України.

Зразкова фізична підготовка, володіння технікою виконання великого обсягу вправ із різних видів спорту та методикою викладання спортивних дисциплін, вміння добирати ефективні засоби для вирішення різноманітних завдань – ось необхідні стандарти, що визначають професійну придатність сучасних фахівців галузі фізичного виховання і сорту. Саме на формування цих характеристик майбутніх вчителів, тренерів із різних видів спорту спрямована діяльність кафедри спортивно-педагогічних дисциплін, що є невід’ємною частиною системи педагогічних заходів, спрямованих на виконання загальної програми підготовки кадрів із фізичного виховання і спорту, відповідно до вимог суспільства і професії.

Кафедра спортивно-педагогічних дисциплін, спочатку як кафедра спортивних спеціалізацій, почала своє існування в 1998 р. Її створення було обумовлено відкриттям у структурі Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника факультету фізичного виховання і спорту. В 2008 році кафедру перейменували на нинішню назву.

polatajkoПершим її очолив професор, доктор біологічних наук Полатайко Юрій Олексійович, перед яким було поставлене завдання щодо становлення кафедри як структурного підрозділу університету, а саме: розробка загальної концепції діяльності кафедри, створення матеріально-технічного та методичного забезпечення навчально-виховного процесу та спортивно-масової роботи, підбір кваліфікованого викладацького складу.

yatsiv3У 2005 р. на посаду завідувача кафедри був обраний професор, кандидат педагогічних наук Яців Ярослав Миколайович, який нині власною діяльністю та діяльністю усього колективу кафедри намагається наблизити умови і процес підготовки студентів до сучасних європейських і світових вимог.

За роки існування кафедра поповнилася висококваліфікованими кадрами. Сьогодні її колектив складають 15 викладачів, які організовують навчальну роботу майже з 2000 студентами. Професорсько-викладацький склад кафедри налічує: трьох професорів, вісім доцентів, дев’ять майстрів спорту, заслуженого тренера України з боротьби, двох заслужених працівників фізичної культури, відмінників освіти, арбітра міжнародної категорії з футболу, 3-х кандидатів у майстри спорту. Це справжні професіонали, які люблять і шанують спорт, та своєю наполегливою працею та ентузіазмом прагнуть привити цю любов студентам.

IMG_1295Вагомий спортивний та тренерський педагогічний досвід, який відображено у власних здобутках і здобутках вихованців викладачів кафедри, разом із професійною підготовкою, отриманою в різних спеціалізованих Вузах України, дозволив забезпечити високий науково-методичний рівень проведення навчальних занять і дав право на видання численних методичних посібників і підручників.

16Поряд із навчально-методичною роботою, кафедрі спортивно-педагогічних дисциплін належить одне з провідних місць в організації спортивно-масової роботи в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Починаючи з 2005 року кафедра щорічно проводить Спартакіаду з різних видів спорту серед студентів факультету ФВіС, а студенти університету беруть участь, здобуваючи призові місця, у обласних, республіканських та міжнародних Спартакіадах серед студентів вищих навчальних закладів.

6Викладачі кафедри тренують збірні команди університету з 15 видів спорту: спортивної гімнастики, баскетболу, волейболу, легкої атлетики, настільного тенісу, плавання, боротьби, дзюдо, футболу. Під їхнім керівництвом спортсмени університету неодноразово приймали участь у змаганнях, перемагали та посідали призові місця у змаганнях різного ґатунку. Представників університету включено до складу збірних команд України з важкої атлетики, з легкої атлетики, вільної боротьби, зі спортивної гімнастики. Збірна команда з волейболу виступає у Вищій лізі Чемпіонату України, бере участь у Міжнародних змаганнях.

18Кафедра має потужний науковий потенціал. У її складі працює доктор біологічних наук Полатайко Ю.О., кандидати педагогічних наук – Яців Я.М., Беляк Ю.І. (до 2016 року), кандидати наук з фізичного виховання і спорту – Пятничук Д.В., Лещак О.М., Маланюк Л.Б. Римик Р.В., Синиця А.В, Земська Н.О., кандидат медичних наук – Лапковський Е.Й. Два викладачі виконують дисертаційні дослідження в якості здобувачів наукового ступеня.

13Працівники кафедри щорічно приймають участь у Всеукраїнських та Міжнародних наукових форумах.

Наукові доробки студентів, виконані під керівництвом викладачів кафедри, презентувалися та займали призові місця (2011-2013 рр.) на Всеукраїнських наукових конкурсах студентських робіт за напрямками «Фітнес та рекреація» (керівник – доц. Беляк Ю.І.) та «Фізичне виховання та спорт» (керівник доц. Лапковський Е.Й.).

15

У 2006 році кафедрою була організована конференція з Міжнародною участю «Роль фізичної культури як вагомого фактора покращення стану здоров’я населення і модифікації стилю життя», в якій прийняли участь провідні фахівці з різних областей України, Росії, Польщі.

У 2012 році була організована Всеукраїнська наукова конференція та Всеукраїнський турнір з футзалу на призи арбітра ФІФА М. Ступара. Фахівці кафедри тісно співпрацюють з обласними Федераціями з різних видів спорту. Щорічно за підтримки кафедри організовуються науково-методичні семінари для тренерів з футболу, боротьби, боксу, фітнесу.

synycia2Із 2017 року кафедру очолив кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Синиця Андрій Володимирович.

 

 

kafedra